Rumunia to państwo położone w Europie Środkowo - Wschodniej. Stolicą kraju jest Bukareszt. Powierzchnia: 237 tyś km2. Liczba ludności 22.5 mln. Waluta: Lej. Religia: 85% ludności wyznaje prawosławie. Geografia: 30% powierzchni kraju stanowią góry (Karpaty). Najwyższy szczyt: Moldovene (2544 m). Najpopularniejszym regionem kraju jest Siedmiogród zwany także Transylwanią (środkowa część Rumunii).

Miejsca godne zobaczenia w Rumunii:

Cluj Napoca - 2 pomniki i 2 place (rumuński Awramjanku oraz węgierski pomnik Macieja Korwina). Poza tym kościół św. Mikołaja i Dom Macieja. To największe miasto Transylwanii liczące 350 tyś mieszkańców.

Sigishoara - "Dom Drakuli", muzeum z wieżą widokową, kościół ś. Mikołaja

Bran - letnia rezydencja królowej Marii i Ferdynanda, dawny punkt celny

Sinaia - rezydencja królowej Elżbiety i króla Karola

Prejmer - warowny kościół z 13 wieku

Braszow - "czarny" kościół z 1689 roku (spalony potem odrestaurowany), starówka z wąskimi uliczkami, przy wjezdzie do miasta na wzgórzu napis Brasov (rumuńskie Hollywood)

Sambata - klasztor prawosławny z 18 wieku, monastyr, malowniczo położone miejsce u podnóża gór

Sibiu - mury miejskie, 3 place, most kłamców, słynne dachówki, cerkiew ufundowana przez Franciszka Józefa - największa w Siedmiogrodzie

Trasa Transfogarska - ogromna atrakcja turystyczna (przy dobrej pogodzie), to długa 108 km droga prowadzona przez najwyższe pasmo Gór Fogarskich. wybudowano ją za czasów dyktatora Nicola Ceausescu na przełomie lat 60. i 70. dwudziestego wieku. Cała droga składa się z licznych serpentyn ciągnących się po zboczach gór. W najwyższym punkcie trasa ta sięga 2600 m. Często nawet w czerwcu jest nieprzejezdna - z uwagi na zalegający śnieg. Jadąc tą drogą podziwia się piękne górskie krajobrazy. Oficjalnie jest czynna od 15.06 do 15.09 ale pod warunkiem, że warunki pogodowe na to zezwalają. Gorąco polecam!