O Słowacji mówi się 'Mały Wielki Kraj" (Przytoczę kilka liczb: jest tam 300 zamków, 12 jaskiń udostępnionych dla zwiedzających, 9 parków narodowych, 5 miejsc wpisanych na listę UNESCO, 210 stoków narciarskich, 23 miejscowości uzdrowiskowe). Republika Słowacji leży w Europie Środkowej. Ma powierzchnie 49 tyś km2, liczba ludności: 5.5 mln. Stolica: Bratysława (550 tyś mieszkańców, leży nad Dunajem na styku 3 państw: Słowacji, Austrii i Węgier). Ciekawostka: Bratysławę od Wiednia dzieli tylko 60 km co czyni te miasta najbliżej położonymi stolicami świata. Religia dominująca: katolicy 69% społeczeństwa. Geografia: Słowacja jest krajem górskim - ponad 70% kraju leży na wysokości powyżej 750 m n.p.m. Najważniejsze pasma górskie: Tatry, Tatry Niżne, Mała Fatra, Wielka Fatra. Najwyższy szczyt: Gerlach (2655 m).

Co warto zobaczyć w Słowacji?

1. Bratysława - stolica kraju, 550 tyś mieszkańców. Zamek (przypominający odwrócony do góry nogami stół kwadratowy), Stare Miasto - ciekawy pomnik z napisem"man at work", katedra, most z restauracją w kształcie ufo i inne.

2. Tatry Wysokie - warto odwiedzić 3 najwyżej położone miejscowości turystyczno narciarskie w Tatrach: Tatrzańska Łomnica - znajduje się tu dolny stacja kolejki na szczyt Łomnicę - 2. najwyższy szczyt w Tatrach. Wjazd na szczyt i widoki dostarczają niesamowitych wrażeń. Punkt obowiązkowy do zaliczenia! Stary Smokowiec - najstarsze uzdrowisko w Tatrach położone u stóp Sławkowskiego Wierchu. Ma zabudowę uzdrowiskową. Znajduje się tu dolna stacja kolejki terenowej (podobnej jak ta na Gubałówkę) na Hrebieniok - 1284 m. To najlepsza punkt wypadowy w Tatry Słowackie.

Ciekawostka: do starego smokowca w 2008 roku przyjechała królowa Elżbieta II, dla której była to pierwsza wizyta w ośrodku górskim na świecie! Najwyżej położoną miejscowością turystyczno sportową na Słowacji jest Szczyrbskie Pleso - jest tam malownicze jezioro (2. największe w Tatrach Słowackich a także skocznia narciarska - na której to odbywają się lokalne zawody w tym mistrzostwa Słowacji czy zimowa uniwersjada. Ze Szczyrbskiego Plesa zaczyna się szlak na Rysy (łatwiejszy niż ten od polskiej strony). W drodze na Rysy polecam wizytę w najwyżej położonym schroniku "Chata pod Rysami".

Polecam Państwu także przejazd słynną elektriczką - to duża atrakcja turystyczna regionu Tatr Wysokich. To kolej wąskotorowa wiodąca od Popradu przez Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec aż do Szczyrbskiego Plesa. Łączy ona tatrzańskie miejscowości. Z Polski warto pojechać autobusem z Zakopanego do Tatrzańskiej Łomnicy lub Starego smokowca (szukajmy autokaru do Popradu). Tam wsiadamy w elektriczkę (kursuje dość często) i możemy pojechać do Szczyrbskiego Plesa. Gorąco polecam!

3. Jaskinie - 12 udostępnionych do zwiedzania, najbardziej znane to: Jaskinia Lodowa w Słowackim Raju a także Jaskinia Bielska - położona w Tatrach Bielskich koło miejscowości Zdziar - ok.25 km od polskiej granicy. Z tego powodu odwiedza ją najwięcej grup polskich.

4. Wody termalne - Słowacja podobnie jak polskie Podhale ma duże zasoby wód geotermalnych. Warto odwiedzić Tatralandię, Aqua City Poprad oraz Orawicę. Kąpiel w ciepłej wodzie wynoszącej ponad 30 stopni przez cały rok ma właściwości lecznicze i relaksacyjne.

5. Zamki - jest ich około 300. Na Słowacji mamy zarówno zamki jak i Hrady. Jaka jest różnica między nimi? Otóż zamki to duże budowle ochronne a Hrady to mniejsze budowle, których zadaniem było ostrzeganie zamków za pomocą dymu i ognia przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Do dziś zachowało się wiele ruin. Najbardziej znane zamki, które warto w Słowacji zobaczyć to Zamek Spiski położony na Spiszu niedaleko od Popradu (dobrze zabezpieczone ruiny), Zamek Orawski na Orawie to piękny 3 częściowy zamek malowniczo położony na wapiennej skale 112 m nad lustrem rzeki Orawy. Warto też zwiedzić zamek w Bratysławie i zamek w Zwoleniu.

6. Narciarstwo -  Słowacja kojarzy się przede wszystkim ze sportami zimowymi. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w Tatrach (Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Pleso - narciarstwo zarówno biegowe jak i zjazdowe), Zdziar (Bachledowa Dolina i Strednica)- raj dla narciarstwa głównie biegowego ale także zjazdowego), Tatry Niżne (Chopok - to legendarna góra, najpopularniejszy stok narciarski w kraju licznie odwiedzany przez Polaków) a także miejscowość Donovały położona w środkowej części kraju. Tu głównie znajdą stoki dla siebie osoby początkujące i średniozaawansowane w narciarstwie czy snowboardzie).

7. Parki Narodowe - najpopularniejszy to Słowacki Raj (znajduje się niedaleko od Popradu, to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie Środkowej. Słynie z malowniczych kanionów połączonych ze sobą drabinkami, kładkami i mostkami. Na terenie parku są trasy turystyczne piesze i rowerowe. Znajduje się tu słynna Jaskinia Lodowa, która została wpisana na listę UNESCO).

Zapraszam wszystkich do śledzenia kolejnej porcji informacji o Słowacji. Jutro zamieszczę informacje kulinarne, związane z zakupami oraz przedstawię kilka ciekawostek związanych z tym pięknem krajem. Serdecznie zapraszam!